yeni adreste hukuki işlemler

Bir evden bir eve taşınmak oldukça sorunlu bir durum olabiliyor. Kimi durumlarda daha kolay bir hal de alabilir. Örneğin aynı apartman içerisinde daire değişikliği yapmak kolay bir taşınma gibi görünebilir. Örneğin bir karşı daireye geçmek gerçekten de kolay olabilir.

Fakat aynı apartman içerisinde karşı daire yerine alt ya da üst dairelerden herhangi birisine taşınmak bile işleri zorlaştırmak için yeterli bir sebeptir. Kısa mesafeli taşınmalar genellikle nakliye işlemi gerektirmez.

Nakliye işleminden bahsedilen eşyaların düzgün bir şekilde sarılması ve zarar görmeden bir evden diğerine taşınma işlemidir. Çok kısa mesafede buna pek de gerek duyulmaz. Ancak apartmandan çıkıp da aynı sokak üzerinde bile taşınma işlemi gerçekleşse her şey zorlaşır. Nakliye işlemine profesyonel bir şekilde ihtiyacınız var demektir.

Nakliyat ve Taşımacılığa Dair Aklınıza Takılan Her Türlü Fiyatlandırma Bilgisine ve Soru İşaretine Bizi Arayarak Cevap Bulabilirsiniz.
Taşınma İşlemi Nasıl Gerçekleşmelidir?

Bazen isteyerek veya istemeyerek taşınmak durumunda kalabiliriz. Bu her insan için normal bir durumdur. Kimi zaman evlenme, çocuk sahibi olma, üniversite okumaya başlama, fazla gelen kira, daha iyi hayat koşulları, iş değişikliği ve daha birçok sebepten taşınmak zorunda kalınıyor.

Ev değişikliğinden sonra bir rahatlama yaşansa da taşınana kadar birçok zorlukla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durumda hayat kolaylaştırabilecek bir kaç kuraldan bahsetmekte yarar var. Bu kurallar taşınan kişi ya da kişiler için kolaylık sağlayacak can alıcı kurallar arasındadır.

Taşınırken Size Fayda Sağlayacak Kurallar Nelerdir?

Öncelikle taşınma nedeninizi göz önünde bulundurarak size en uygun evi bulmak için kendinize belli bir süreç belirleyin. Bu süreçte evleri kriterlerinize uygun olup olmama açısında özenle değerlendirin.

uygun fiyat kaliteli nakliyat

İkinci olarak taşınmak istediğiniz evin nakliye işlemi için geniş çaplı bir araştırma yapmanızda fayda olabilir. Nakliye işlemi kullanmak istemiyorsanız veya gerek yoksa bile belli bir gün belirleyin ve sadece o gün taşının. Bunun için önceden yapmış olmanız gereken resmi işlemler var. Bu işlemleri belirlediğiniz tarihe kadar bitirmiş olun ve yeni evinize gönül rahatlığı ile yerleşin.

Son olarak taşınacağınız evin ve çıktığınız evin temizliğini kesinlikle ihmal etmeyin. Yeni evinizin temizliğini en azından taşınmak istediğiniz günün tarihine kadar yapmış olun. Taşındıktan sonra bunlarla uğraşmak zorunda kalmayın.

Taşınmak Sadece Nakliye İşlemleri ile Biter mi?

Taşınmanın en zor kısmının nakliye işlemi ve eve yerleşme kısmı olduğundan bahsettik. Taşınmadan önce yapmanız gereken işlemler arasında yeni evinizi nakliye gününe kadar oturmaya hazır hale getirmekten söz ettik.

. Evi oturmaya hazır hale getirmek sadece temizlik ve eşyaların taşınması işlemi ile kısıtlı değil. Oturmaya hazır bir evde elektrik ve suyunuzun açık olması gereklidir. Taşınacağınız evin elektrik ve suyunu en azından birkaç gün önceden açtırmış olmanız kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır.

Elektrik ve su işlemleri için bağlı olduğunuz ildeki belli merkezlere başvurularınızı yapabilirsiniz. Merak etmeyin yeni su ve elektrik aboneliğinizi yaptırırken taşınmadan önce ihtiyacınız olan su ve elektrik hizmetlerini onlar çoktan düşünmüş oluyorlar.

Taşınmada Resmi Diğer İşlemler Nelerdir?

Elektrik ve su aboneliği resmi işlemler arasında yer alabilir pek tabii. Ancak taşındıktan sonra ikametgah adresinizi de değiştirmiş olmanız gerekmektedir. Bu işlemi bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü başvurarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sağlık ocağı ve muhtarlık gibi mahallenize bağlı kurumları da adres değişikliğinizden haberdar etmenizde fayda var. Muhtarlığa vermeniz bir kağıt bu işi çözmekte. Bu kağıdı ise ancak bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğü tarafından alabilirsiniz.

Küçük bir uyarı olarak da belirtmekte fayda var ki Nüfus Müdürlüğüne adres değişikliğinizi en geç 20 gün içerisinde haber vermekle yükümlüsünüz.